Second Main Idea

1 minutes
Share the link to this page
Copied
  Completed
You need to have access to the item to view this lesson.
One-time Fee
$69.99
List Price:  $99.99
You save:  $30
€59.63
List Price:  €85.19
You save:  €25.56
£52.34
List Price:  £74.77
You save:  £22.43
CA$96.44
List Price:  CA$137.78
You save:  CA$41.33
A$105.21
List Price:  A$150.31
You save:  A$45.09
S$90.43
List Price:  S$129.19
You save:  S$38.76
HK$544.44
List Price:  HK$777.80
You save:  HK$233.36
CHF 55.71
List Price:  CHF 79.59
You save:  CHF 23.87
NOK kr709.51
List Price:  NOK kr1,013.63
You save:  NOK kr304.12
DKK kr445.26
List Price:  DKK kr636.11
You save:  DKK kr190.85
NZ$120.58
List Price:  NZ$172.27
You save:  NZ$51.68
د.إ257.03
List Price:  د.إ367.21
You save:  د.إ110.17
৳8,539.66
List Price:  ৳12,200.05
You save:  ৳3,660.38
₹6,340
List Price:  ₹9,057.54
You save:  ₹2,717.53
RM286.77
List Price:  RM409.68
You save:  RM122.91
₦101,425.71
List Price:  ₦144,900.08
You save:  ₦43,474.37
₨19,583.60
List Price:  ₨27,977.78
You save:  ₨8,394.17
฿2,200.79
List Price:  ฿3,144.12
You save:  ฿943.33
₺2,980.17
List Price:  ₺4,257.57
You save:  ₺1,277.39
B$379.30
List Price:  B$541.88
You save:  B$162.58
R1,181.11
List Price:  R1,687.37
You save:  R506.26
Лв116.64
List Price:  Лв166.64
You save:  Лв49.99
₩103,202.35
List Price:  ₩147,438.25
You save:  ₩44,235.90
₪225.57
List Price:  ₪322.26
You save:  ₪96.68
₱4,137.45
List Price:  ₱5,910.90
You save:  ₱1,773.45
¥10,901.29
List Price:  ¥15,573.94
You save:  ¥4,672.64
MX$1,260.79
List Price:  MX$1,801.20
You save:  MX$540.41
QR254.67
List Price:  QR363.83
You save:  QR109.16
P925.89
List Price:  P1,322.75
You save:  P396.86
KSh9,011.01
List Price:  KSh12,873.43
You save:  KSh3,862.41
E£3,311.46
List Price:  E£4,730.87
You save:  E£1,419.40
ብር10,918.61
List Price:  ብር15,598.69
You save:  ብር4,680.07
Kz64,180.83
List Price:  Kz91,690.83
You save:  Kz27,510
CLP$63,886.91
List Price:  CLP$91,270.93
You save:  CLP$27,384.01
CN¥493.74
List Price:  CN¥705.37
You save:  CN¥211.63
RD$4,442.34
List Price:  RD$6,346.47
You save:  RD$1,904.13
DA9,074.91
List Price:  DA12,964.71
You save:  DA3,889.80
FJ$159
List Price:  FJ$227.15
You save:  FJ$68.15
Q535.22
List Price:  Q764.64
You save:  Q229.41
GY$14,619.51
List Price:  GY$20,885.90
You save:  GY$6,266.39
ISK kr8,831.05
List Price:  ISK kr12,616.33
You save:  ISK kr3,785.27
DH642.87
List Price:  DH918.43
You save:  DH275.55
L1,181.28
List Price:  L1,687.62
You save:  L506.33
ден3,667.68
List Price:  ден5,239.78
You save:  ден1,572.09
MOP$560.34
List Price:  MOP$800.52
You save:  MOP$240.18
N$1,178.95
List Price:  N$1,684.29
You save:  N$505.33
C$2,571.85
List Price:  C$3,674.23
You save:  C$1,102.37
रु10,111.14
List Price:  रु14,445.11
You save:  रु4,333.96
S/235.26
List Price:  S/336.11
You save:  S/100.84
K301.22
List Price:  K430.33
You save:  K129.11
SAR262.61
List Price:  SAR375.18
You save:  SAR112.56
ZK1,612.47
List Price:  ZK2,303.63
You save:  ZK691.15
L303.46
List Price:  L433.54
You save:  L130.07
Kč1,446.63
List Price:  Kč2,066.70
You save:  Kč620.07
Ft22,861.23
List Price:  Ft32,660.30
You save:  Ft9,799.07
SEK kr648.80
List Price:  SEK kr926.89
You save:  SEK kr278.09
ARS$100,357.17
List Price:  ARS$143,373.53
You save:  ARS$43,016.36
Bs482.84
List Price:  Bs689.81
You save:  Bs206.96
COP$266,135.40
List Price:  COP$380,209.72
You save:  COP$114,074.32
₡34,954.75
List Price:  ₡49,937.50
You save:  ₡14,982.75
L1,839.74
List Price:  L2,628.31
You save:  L788.57
₲469,383.81
List Price:  ₲670,577.05
You save:  ₲201,193.23
$U2,742.46
List Price:  $U3,917.97
You save:  $U1,175.50
zł251.67
List Price:  zł359.54
You save:  zł107.87
Already have an account? Log In

Transcript

This time let's talk about the second main idea or the third paragraph of the entire speech. In this lesson, I will show you how to write the second main idea. In the first sentence of the third paragraph, write the second idea that you stated in the overview of the main points in the introduction. In the second and succeeding sentences. Explain the first sentence by giving examples or facts to support it. This is how it looks like on paper.

Let's break it down to see how it is written. Let's read it first and break it down afterwards. In addition, Apple is excellent at dental care. When you eat an apple, it glands, your teeth and your gums. Besides, it decreases the rate of cavities in the teeth. eating an apple has fiber that cleanses the teeth.

All the antibacterial properties of this fruit keep the bacteria and viruses from body infections. Apples also reinforced the discharge of saliva which reduces the development of bacteria in your mouth. Let's break it down to see how it is written. second main idea first sentence. Apple is excellent a dental care. explanation.

Second sentence. When you eat an apple, it blends your teeth and your gums. explanation. third sentence. Besides it decreases the rate of cavities in the teeth. explanation or sentence.

Eating an apple has fiber that cleanses the teeth. While the antibacterial properties of this route keep the bacteria and viruses from body infections. Explanation with sentence. Apples also reinforce the discharge of saliva which reduces the development of bacteria in your mouth. And that's how to write the second main idea.

Sign Up

Share

Share with friends, get 20% off
Invite your friends to LearnDesk learning marketplace. For each purchase they make, you get 20% off (upto $10) on your next purchase.