3 - Class Project

1 minutes
Share the link to this page
Copied
  Completed
You need to have access to the item to view this lesson.
One-time Fee
$99.99
List Price:  $139.99
You save:  $40
€85.14
List Price:  €119.21
You save:  €34.06
£74.68
List Price:  £104.56
You save:  £29.87
CA$137.64
List Price:  CA$192.70
You save:  CA$55.06
A$150.39
List Price:  A$210.55
You save:  A$60.16
S$128.91
List Price:  S$180.48
You save:  S$51.56
HK$778.15
List Price:  HK$1,089.44
You save:  HK$311.29
CHF 79.60
List Price:  CHF 111.44
You save:  CHF 31.84
NOK kr1,012.71
List Price:  NOK kr1,417.84
You save:  NOK kr405.12
DKK kr636.06
List Price:  DKK kr890.52
You save:  DKK kr254.45
NZ$172.81
List Price:  NZ$241.94
You save:  NZ$69.13
د.إ367.21
List Price:  د.إ514.11
You save:  د.إ146.90
৳12,214.34
List Price:  ৳17,100.57
You save:  ৳4,886.22
₹9,071.34
List Price:  ₹12,700.24
You save:  ₹3,628.90
RM409.20
List Price:  RM572.90
You save:  RM163.70
₦145,133.48
List Price:  ₦203,192.68
You save:  ₦58,059.20
₨28,011.26
List Price:  ₨39,216.89
You save:  ₨11,205.62
฿3,142.13
List Price:  ฿4,399.11
You save:  ฿1,256.98
₺4,269.71
List Price:  ₺5,977.76
You save:  ₺1,708.05
B$541.91
List Price:  B$758.70
You save:  B$216.78
R1,681.81
List Price:  R2,354.61
You save:  R672.79
Лв166.53
List Price:  Лв233.15
You save:  Лв66.62
₩146,386.44
List Price:  ₩204,946.87
You save:  ₩58,560.43
₪321.04
List Price:  ₪449.47
You save:  ₪128.43
₱5,894.51
List Price:  ₱8,252.55
You save:  ₱2,358.04
¥15,495.23
List Price:  ¥21,693.94
You save:  ¥6,198.71
MX$1,797.13
List Price:  MX$2,516.05
You save:  MX$718.92
QR364.26
List Price:  QR509.98
You save:  QR145.72
P1,324.33
List Price:  P1,854.12
You save:  P529.78
KSh12,892.71
List Price:  KSh18,050.31
You save:  KSh5,157.60
E£4,748.49
List Price:  E£6,648.08
You save:  E£1,899.58
ብር15,617.37
List Price:  ብር21,864.95
You save:  ብር6,247.57
Kz91,205.27
List Price:  Kz127,691.03
You save:  Kz36,485.76
CLP$91,340.86
List Price:  CLP$127,880.86
You save:  CLP$36,540
CN¥704.64
List Price:  CN¥986.53
You save:  CN¥281.88
RD$6,354.07
List Price:  RD$8,895.96
You save:  RD$2,541.88
DA12,968.25
List Price:  DA18,156.07
You save:  DA5,187.81
FJ$225.35
List Price:  FJ$315.50
You save:  FJ$90.15
Q765.53
List Price:  Q1,071.77
You save:  Q306.24
GY$20,910.39
List Price:  GY$29,275.38
You save:  GY$8,364.99
ISK kr12,635.73
List Price:  ISK kr17,690.53
You save:  ISK kr5,054.80
DH919.51
List Price:  DH1,287.35
You save:  DH367.84
L1,689.61
List Price:  L2,365.52
You save:  L675.91
ден5,241.56
List Price:  ден7,338.40
You save:  ден2,096.83
MOP$801.46
List Price:  MOP$1,122.07
You save:  MOP$320.61
N$1,686.27
List Price:  N$2,360.84
You save:  N$674.57
C$3,678.63
List Price:  C$5,150.23
You save:  C$1,471.59
रु14,462.40
List Price:  रु20,247.95
You save:  रु5,785.54
S/336.50
List Price:  S/471.12
You save:  S/134.61
K430.77
List Price:  K603.10
You save:  K172.32
SAR375.15
List Price:  SAR525.23
You save:  SAR150.07
ZK2,306.35
List Price:  ZK3,228.98
You save:  ZK922.63
L433.42
List Price:  L606.81
You save:  L173.38
Kč2,067.88
List Price:  Kč2,895.12
You save:  Kč827.23
Ft32,789.63
List Price:  Ft45,906.80
You save:  Ft13,117.16
SEK kr928.77
List Price:  SEK kr1,300.32
You save:  SEK kr371.54
ARS$144,063.05
List Price:  ARS$201,694.03
You save:  ARS$57,630.98
Bs690.62
List Price:  Bs966.89
You save:  Bs276.27
COP$380,273.94
List Price:  COP$532,398.74
You save:  COP$152,124.79
₡49,997.35
List Price:  ₡69,998.29
You save:  ₡20,000.94
L2,631.45
List Price:  L3,684.14
You save:  L1,052.68
₲671,370.87
List Price:  ₲939,946.08
You save:  ₲268,575.20
$U3,917.97
List Price:  $U5,485.31
You save:  $U1,567.34
zł359.24
List Price:  zł502.95
You save:  zł143.71
Already have an account? Log In

Transcript

In this class, we'll be creating this animation. So what I want you to do is be thinking about a food or drink that represents a day of the week, and then you can replace one or more letters. With those days of the week. This one being Monday I chose coffee. Of course, everybody needs coffee on Monday. And something as I was sketching through it, I thought about doing was instead of just replacing the a with a coffee cup here is replacing this with a doughnut or a bagel.

So be thinking about what food kind of represents a day. Here's another one. Another animation I did. A little bit of fun with the cheese bouncing there and the taco dropping in for Taco Tuesday. So be thinking about What food or beverage represents the day of the week for you, and you're going to create that in the class project. As we go through this, we'll be creating this animation very similar to this.

And I'll be showing you how to animate all this with shape layers.

Sign Up

Share

Share with friends, get 20% off
Invite your friends to LearnDesk learning marketplace. For each purchase they make, you get 20% off (upto $10) on your next purchase.