Choosing Baby Food Pouches

Starting Solids: Introducing Baby's First Foods Module 4 : Food Demos - Grocery Shopping
2 minutes
Share the link to this page
Copied
  Completed
You need to have access to the item to view this lesson.
One-time Fee
$99.99
List Price:  $139.99
You save:  $40
€85.19
List Price:  €119.27
You save:  €34.08
£74.77
List Price:  £104.68
You save:  £29.91
CA$137.78
List Price:  CA$192.89
You save:  CA$55.11
A$150.31
List Price:  A$210.44
You save:  A$60.13
S$129.19
List Price:  S$180.88
You save:  S$51.68
HK$777.80
List Price:  HK$1,088.96
You save:  HK$311.15
CHF 79.59
List Price:  CHF 111.43
You save:  CHF 31.83
NOK kr1,013.63
List Price:  NOK kr1,419.13
You save:  NOK kr405.49
DKK kr636.11
List Price:  DKK kr890.58
You save:  DKK kr254.47
NZ$172.27
List Price:  NZ$241.19
You save:  NZ$68.91
د.إ367.21
List Price:  د.إ514.11
You save:  د.إ146.90
৳12,200.05
List Price:  ৳17,080.55
You save:  ৳4,880.50
₹9,057.54
List Price:  ₹12,680.92
You save:  ₹3,623.38
RM409.68
List Price:  RM573.58
You save:  RM163.89
₦144,900.08
List Price:  ₦202,865.92
You save:  ₦57,965.83
₨27,977.78
List Price:  ₨39,170.01
You save:  ₨11,192.23
฿3,144.12
List Price:  ฿4,401.89
You save:  ฿1,257.77
₺4,257.57
List Price:  ₺5,960.77
You save:  ₺1,703.19
B$541.88
List Price:  B$758.66
You save:  B$216.77
R1,687.37
List Price:  R2,362.39
You save:  R675.01
Лв166.64
List Price:  Лв233.31
You save:  Лв66.66
₩147,438.25
List Price:  ₩206,419.45
You save:  ₩58,981.20
₪322.26
List Price:  ₪451.18
You save:  ₪128.91
₱5,910.90
List Price:  ₱8,275.50
You save:  ₱2,364.60
¥15,573.94
List Price:  ¥21,804.14
You save:  ¥6,230.19
MX$1,801.20
List Price:  MX$2,521.76
You save:  MX$720.55
QR363.83
List Price:  QR509.38
You save:  QR145.55
P1,322.75
List Price:  P1,851.91
You save:  P529.15
KSh12,873.43
List Price:  KSh18,023.31
You save:  KSh5,149.88
E£4,730.87
List Price:  E£6,623.40
You save:  E£1,892.53
ብር15,598.69
List Price:  ብር21,838.79
You save:  ብር6,240.10
Kz91,690.83
List Price:  Kz128,370.83
You save:  Kz36,680
CLP$91,270.93
List Price:  CLP$127,782.96
You save:  CLP$36,512.02
CN¥705.37
List Price:  CN¥987.55
You save:  CN¥282.18
RD$6,346.47
List Price:  RD$8,885.32
You save:  RD$2,538.84
DA12,964.71
List Price:  DA18,151.11
You save:  DA5,186.40
FJ$227.15
List Price:  FJ$318.02
You save:  FJ$90.87
Q764.64
List Price:  Q1,070.52
You save:  Q305.88
GY$20,885.90
List Price:  GY$29,241.10
You save:  GY$8,355.19
ISK kr12,616.33
List Price:  ISK kr17,663.37
You save:  ISK kr5,047.03
DH918.43
List Price:  DH1,285.85
You save:  DH367.41
L1,687.62
List Price:  L2,362.74
You save:  L675.11
ден5,239.78
List Price:  ден7,335.90
You save:  ден2,096.12
MOP$800.52
List Price:  MOP$1,120.76
You save:  MOP$320.24
N$1,684.29
List Price:  N$2,358.08
You save:  N$673.78
C$3,674.23
List Price:  C$5,144.07
You save:  C$1,469.83
रु14,445.11
List Price:  रु20,223.73
You save:  रु5,778.62
S/336.11
List Price:  S/470.57
You save:  S/134.45
K430.33
List Price:  K602.48
You save:  K172.15
SAR375.18
List Price:  SAR525.27
You save:  SAR150.08
ZK2,303.63
List Price:  ZK3,225.17
You save:  ZK921.54
L433.54
List Price:  L606.98
You save:  L173.43
Kč2,066.70
List Price:  Kč2,893.46
You save:  Kč826.76
Ft32,660.30
List Price:  Ft45,725.73
You save:  Ft13,065.42
SEK kr926.89
List Price:  SEK kr1,297.69
You save:  SEK kr370.79
ARS$143,373.53
List Price:  ARS$200,728.68
You save:  ARS$57,355.14
Bs689.81
List Price:  Bs965.76
You save:  Bs275.95
COP$380,209.72
List Price:  COP$532,308.82
You save:  COP$152,099.10
₡49,937.50
List Price:  ₡69,914.50
You save:  ₡19,977
L2,628.31
List Price:  L3,679.75
You save:  L1,051.43
₲670,577.05
List Price:  ₲938,834.69
You save:  ₲268,257.64
$U3,917.97
List Price:  $U5,485.31
You save:  $U1,567.34
zł359.54
List Price:  zł503.38
You save:  zł143.83
Already have an account? Log In

Transcript

Next we're gonna look for when we're on the go easy for the baby. So when she's doing baby purchase, we want to look for something that has extra extra food and other than just fruit and vegetable. So you can see a lot of the products has just fruits and vegetables in them and they're not gonna buy baby nutrition. That is something that we'll be getting to maybe something needs to be better absorbed. So those are the village houses for me and adding in some extra second best choice. For these coaches will be one step with a source once like whole grains, something other than vegetables, because we do want to make sure everybody is getting enough protein and are exposed to different types provide as much as possible, but just a caution.

So when you're doing things such as the point where the goal is to use them once in a while Try not to rely on them too often.

Sign Up

Share

Share with friends, get 20% off
Invite your friends to LearnDesk learning marketplace. For each purchase they make, you get 20% off (upto $10) on your next purchase.