Class Supplies for Illustrated Recipe: Jalapeno Infused Tequila

1 minutes
Share the link to this page
Copied
  Completed
You need to have access to the item to view this lesson.
One-time Fee
$9.99
List Price:  $14.99
You save:  $5
€8.50
List Price:  €12.76
You save:  €4.25
£7.46
List Price:  £11.19
You save:  £3.73
CA$13.75
List Price:  CA$20.63
You save:  CA$6.88
A$15.02
List Price:  A$22.54
You save:  A$7.52
S$12.87
List Price:  S$19.32
You save:  S$6.44
HK$77.74
List Price:  HK$116.65
You save:  HK$38.91
CHF 7.95
List Price:  CHF 11.93
You save:  CHF 3.98
NOK kr101.18
List Price:  NOK kr151.82
You save:  NOK kr50.64
DKK kr63.54
List Price:  DKK kr95.35
You save:  DKK kr31.80
NZ$17.26
List Price:  NZ$25.90
You save:  NZ$8.64
د.إ36.68
List Price:  د.إ55.05
You save:  د.إ18.36
৳1,220.33
List Price:  ৳1,831.11
You save:  ৳610.77
₹906.31
List Price:  ₹1,359.93
You save:  ₹453.61
RM40.88
List Price:  RM61.34
You save:  RM20.46
₦14,500.28
List Price:  ₦21,757.68
You save:  ₦7,257.40
₨2,798.60
List Price:  ₨4,199.30
You save:  ₨1,400.70
฿313.93
List Price:  ฿471.05
You save:  ฿157.12
₺426.58
List Price:  ₺640.09
You save:  ₺213.50
B$54.14
List Price:  B$81.24
You save:  B$27.09
R168.03
List Price:  R252.12
You save:  R84.09
Лв16.63
List Price:  Лв24.96
You save:  Лв8.32
₩14,625.46
List Price:  ₩21,945.52
You save:  ₩7,320.05
₪32.07
List Price:  ₪48.12
You save:  ₪16.05
₱588.92
List Price:  ₱883.67
You save:  ₱294.75
¥1,548.12
List Price:  ¥2,322.96
You save:  ¥774.83
MX$179.55
List Price:  MX$269.41
You save:  MX$89.86
QR36.39
List Price:  QR54.60
You save:  QR18.21
P132.31
List Price:  P198.53
You save:  P66.22
KSh1,288.11
List Price:  KSh1,932.81
You save:  KSh644.70
E£474.42
List Price:  E£711.87
You save:  E£237.44
ብር1,560.33
List Price:  ብር2,341.27
You save:  ብር780.94
Kz9,112.31
List Price:  Kz13,673.03
You save:  Kz4,560.72
CLP$9,125.86
List Price:  CLP$13,693.36
You save:  CLP$4,567.50
CN¥70.40
List Price:  CN¥105.63
You save:  CN¥35.23
RD$634.83
List Price:  RD$952.57
You save:  RD$317.73
DA1,295.65
List Price:  DA1,944.13
You save:  DA648.47
FJ$22.51
List Price:  FJ$33.78
You save:  FJ$11.26
Q76.48
List Price:  Q114.76
You save:  Q38.28
GY$2,089.15
List Price:  GY$3,134.78
You save:  GY$1,045.62
ISK kr1,262.43
List Price:  ISK kr1,894.28
You save:  ISK kr631.85
DH91.86
List Price:  DH137.84
You save:  DH45.98
L168.80
List Price:  L253.29
You save:  L84.48
ден523.68
List Price:  ден785.78
You save:  ден262.10
MOP$80.07
List Price:  MOP$120.15
You save:  MOP$40.07
N$168.47
List Price:  N$252.79
You save:  N$84.32
C$367.53
List Price:  C$551.48
You save:  C$183.94
रु1,444.93
List Price:  रु2,168.13
You save:  रु723.19
S/33.62
List Price:  S/50.44
You save:  S/16.82
K43.03
List Price:  K64.57
You save:  K21.54
SAR37.48
List Price:  SAR56.24
You save:  SAR18.75
ZK230.42
List Price:  ZK345.75
You save:  ZK115.32
L43.30
List Price:  L64.97
You save:  L21.67
Kč206.60
List Price:  Kč310
You save:  Kč103.40
Ft3,276.01
List Price:  Ft4,915.65
You save:  Ft1,639.64
SEK kr92.79
List Price:  SEK kr139.23
You save:  SEK kr46.44
ARS$14,393.33
List Price:  ARS$21,597.21
You save:  ARS$7,203.87
Bs68.99
List Price:  Bs103.53
You save:  Bs34.53
COP$37,993.16
List Price:  COP$57,008.76
You save:  COP$19,015.59
₡4,995.23
List Price:  ₡7,495.35
You save:  ₡2,500.11
L262.90
List Price:  L394.49
You save:  L131.58
₲67,076.65
List Price:  ₲100,648.55
You save:  ₲33,571.90
$U391.44
List Price:  $U587.36
You save:  $U195.91
zł35.89
List Price:  zł53.85
You save:  zł17.96
Already have an account? Log In

Transcript

The class supplies for our illustrated recipe. jalapeno infused tequila, include a piece of watercolor paper. This is 140 pound, I'm using an eight by 10. Although you can use nine by 12, or any size you'd like. The class template which you can download, and it includes the images we'll use. And this is good for tracing.

Then I have another sheet for placement ideas on various modifications you can make on the image as well as the text that I use for when I make my recipe. I have a jug of water, an assortment of paint brushes, sizes, one through eight, pencil and an eraser. I have a waterproof permanent marker for writing our text. And then I have an assortment of watercolor pigments and I'll include the specific colors that I use in the class supply list. In the next chapter, we'll go over creating our sketch

Sign Up

Share

Share with friends, get 20% off
Invite your friends to LearnDesk learning marketplace. For each purchase they make, you get 20% off (upto $10) on your next purchase.